Biblioteka

Podsumowanie konkursu „Mój przyjaciel komputerek”

W ramach lokalnych obchodów Dnia Bezpiecznego Internetu 2021r. biblioteka szkolna połączyła siły z utalentowanymi plastycznie uczniami z klas IV i V i w szkole zorganizowano w lutym i marcu międzyklasowy konkurs plastyczny „Mój przyjaciel komuterek”. Oto wyniki plastycznych zmagań: w klasie IV najciekawsze prace wykonali Oskar Dobrzyń, Dominika Romanowska, Maja Osewska i Sebastian Grzymkowski, w klasie V Oliwia Cimochowska, Miłosz Bednarski, Maciej Kisiel, Szymon Uminowicz i Marcel Jankowski. Wystawa pokonkursowa będzie udostępniona w bibliotece szkolnej po świętach, zaś nagrody zostaną dostarczone zwycięzcom w późniejszym terminie, tak aby zachować wszelkie zasady reżimu sanitarnego w czasie pandemii. Serdeczne gratulacje.

Bożena Tomaszewska

Katarzyna Niemkiewicz-Koneszko

Podsumowanie pracy biblioteki za rok szkolny 2019/2020

Dobiega już końca rok szkolny 2019/2020. Zanim rozpoczęło się zdalne nauczanie, jeszcze w lutym i marcu nasi czytelnicy chętnie odwiedzali bibliotekę szkolną. Wśród nich byli ci najaktywniejsi, zasługujący na szczególne wyróżnienie:

  1. Michalina Gołębiewska – kl. IA
  2. Igor Marian Mandygraf – kl. IA
  3. Paulina Tomaszewska – kl. IA
  4. Andżelika Motulewicz – kl. IB
  5. Michał Łukowski – kl. II
  6. Dominik Fiećko – kl. IIIA
  7. Michał Krzywicki – kl. IIIA
  8. Dominika Romanowska – kl. IIIA
  9. Antoni Żukowski – kl. IIIA
  10. Oskar Dobrzyń – kl. IIIB

Serdecznie dziękujemy, gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów w odkrywaniu najciekawszych książek.

W każdym tygodniu, począwszy od 23 marca na utworzoną dla każdej klasy pocztę, następnie poprzez zakładkę Kalendarz i Praca zdalna w dzienniku elektronicznym oraz aplikację Microsoft TEAMS dla uczniów klas I-III wysyłano propozycję zabawy plastyczno-literackiej w formie kolorowanki i zadań do uzupełnienia w oparciu o baśnie H. Ch. Andersena. A były to: „Ołowiany żołnierzyk”, „Brzydkie kaczątko”, „Królowa śniegu”, „Calineczka”, „Dziewczynka z zapałkami”, „Słowik”, „Świniopas”, „Księżniczka na ziarnku grochu”, „Nowe szaty króla”, „Dzikie łabędzie”, „Mała Syrenka”, „Pióro i kałamarz”, „Imbryk”. Uczniowie klas IV-VIII mieli trudniejsze zadanie, gdyż musieli odgadnąć tytuły lektur szkolnych w kolejności: „Pan Kleks”, „Mały Książę”, „Ania z Zielonego Wzgórza”, „Kajko i Kokosz”, „ Przygody Tomka Sawyera”, „Latarnik”, „W pustyni i w puszczy”, „Chłopcy z Placu Broni”, „Hobbit”, „Pan Tadeusz”, „Mikołajek”, „Opowieści z Narnii”, „Balladyna”. W ten sposób powstał też materiał ćwiczeniowy do wykorzystania w dalszej pracy biblioteki szkolnej, świetlicy jak i przez nauczycieli polonistów.

W czasie zdalnego nauczania w bibliotece szkolnej informowanie o wydarzeniach czytelniczych realizowano poprzez przyłączenie się do ogólnopolskiej akcji #ZOSTAŃ W DOMU i cotygodniowe artykuły. Korzystając z zasobów Internetu oraz własnych opracowań opublikowano na stronie szkoły wiadomości dotyczące: listy piętnastu książek, które umilą wspólnie spędzany czas, zmuszą do refleksji lub będą świetnym sposobem na rozwinięcie umiejętności i zainteresowań (16-20 marca), listy książek dla nastolatków (23-27 marca), listy sprawdzonych sposobów na zabawę z dzieckiem, które pomogą przetrwać kwarantannę (30 marca-3 kwietnia), zabawy literackiej „Skąd pochodzi ten cytat?” (6-8 kwietnia), listy stron z Internetu, na których można znaleźć ciekawe opowieści na temat książek (15-17 kwietnia), Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich (20-24 kwietnia), listy książek kulinarnych dla najmłodszych czytelników (27-30 kwietna), opisu serii książek „Nela mała reporterka”, zakupionych także do naszej biblioteki w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa (4-8 maja), porad, jak zostać poetą (11-15 maja), informacji na temat twórczości Karola Wojtyły w związku z 100. rocznicą urodzin Patrona naszej szkoły (18-22 maja), historii Dnia Matki (25-29 maja) i Dnia Dziecka (1-5 czerwca), XIX Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom organizowanego przez Fundację „ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom” (8-12 czerwca), idei bookcrossingu –Święta Wolnych Książek (15-19 czerwca).

Z okazji zbliżających się wakacji życzymy wszystkim naszym Czytelnikom, tym najmłodszym i trochę starszym radości, słonecznych dni, aktywnego spędzania czasu, przeczytania ciekawej książki i bezpiecznego powrotu do szkoły i naszej biblioteki we wrześniu.

Pozdrawiają panie Bożena i Kasia.

ZOSTAŃ W DOMU (tydzień 15-19 czerwca)

Od 19 lat, zawsze w 3 tygodniu czerwca, sympatycy idei bookcrossingu – uwalniania książek i dzielenia się z innymi, spotykali się by realizować obchody Święta Wolnych Książek. Niestety, w tym roku nie pozwala na to sytuacja epidemiczna. W zaplanowane na ten dzień akcje bookcrossingowe aktywnie włączały  się szkoły, biblioteki, uczelnie wyższe, instytucje naukowe i kulturalne oraz wiele innych miejsc.

Idea uwalniania książek narodziła się w Stanach Zjednoczonych w 2001 roku. Programista komputerowy Ron Hornbaker nazwał swój pomysł bookcrossingiem i założył stronę internetową, która na dzień dzisiejszy zrzesza blisko 1,5 miliona wielbicieli wymiany książek z całego świata.

W naszym kraju idea bookcrossingu pojawiła się w 2003 roku. Inicjatorką i współorganizatorką corocznego Święta Wolnych Książek w Polsce jest Jolanta Niwińska. Pewnego dnia natknęła się ona na artykuł o bookcrossingu i postanowiła zaszczepić tę ideę w naszym kraju. W październiku 2003 roku uruchomiono dwa polskie portale poświęcone tej tematyce: www.bookcrossing.pl z inicjatywy Macieja Ślużyńskiego i Lechosława Gawrońskiego oraz www.gazeta.pl/podajksiazke (już nie istnieje) za sprawą Tomasza Brzozowskiego wspieranego przez Gazetę Wyborczą. Pomysł szybko zyskał zwolenników, np. uczniowie XXX LO im. Ignacego Krasickiego z Łodzi uwolnili ponad 400 książek. 6 kwietnia 2004 roku polscy bookcrosserzy obchodzili pierwsze Ogólnopolskie Święto Wolnych Książek, w tym celu zorganizowano happeningi i marsze promujące akcję. 
Dzięki Jolancie Niwińskiej inicjatywa uwalniania książek jest dziś całkiem nieźle rozpoznawalna przez Polaków – nikogo nie dziwią już porozstawiane w różnych miejscach półki z książkami. Obecnie w każdym większym polskim mieście znajdziemy półki z wolnymi książkami. W ramach obchodów propaguje się ideę bookcrossingu poprzez 

– świąteczny wystrój pomieszczeń (klas, urzędów, galerii) 
– zakładanie półek bookcrossingowych 
– głośne czytanie uwolnionych książek przez znane osoby – sportowców, artystów itp. 
– spotkania autorskie 
– wystawy, inscenizacje 
– konkursy literackie, plastyczne 
– przekazanie uwalnianych książek różnym instytucjom (domy samotnej matki, szpitale, przedszkola, noclegownie) 
– przemarsze ulicami miast. 

Warto wiedzieć, że Jolanta Niwińska swoją pasję do literatury łączy z podróżowaniem – wszędzie gdzie pojedzie, bierze ze sobą książki i rozdaje je innym. Na przykład w 2015 roku dotarła do indonezyjskiego miasteczka Labuan Bajo, gdzie stworzyła pierwszą półkę bookcrossingową w tym rejonie. Za swoją działalność społeczną otrzymała odznakę honorową Zasłużony dla Kultury Polskiej, jest również laureatką plebiscytu Kobieta Roku 2010 organizowanego przez Radio Gra. 

                                                  Na podstawie https://bookcrossing.pl/swieto-wolnych-ksiazek i https://www.kalbi.pl/ogolnopolskie-swieto-wolnych-ksiazek

Polecają panie Kasia i Bożena z biblioteki szkolnej

ZOSTAŃ W DOMU (tydzień 8-12 czerwca)

XIX Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom to  doroczne święto czytania organizowane od 2002 r. przez Fundację „ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom”, zaś Patronami Honorowymi w tym roku są  Biblioteka Narodowa i Polski Komitet Olimpijski, a Partnerem Merytorycznym – Fundacja WWF Polska.

Tematem przewodnim XIX OTCD są zwierzęta. Wydarzenie ma zachęcić rodziny i placówki oświatowo-wychowawcze do regularnego czytania dzieciom, promować wartościową literaturę dla dzieci i młodzieży, a także budować świadomość proekologiczną i uwrażliwić młode pokolenie na los i potrzeby otaczających nas zwierząt. Dlatego gośćmi Tygodnia Czytania będą w tym roku oprócz znanych pisarzy i artystów także przyrodnicy, miłośnicy zwierząt i weterynarze.

Z uwagi na sytuację epidemiczną tegoroczny Tydzień Czytania odbędzie się po raz pierwszy w przestrzeni wirtualnej, a materiały związane z nim zostaną udostępnione na stronie internetowej www.calapolskaczytadzieciom.pl oraz w mediach społecznościowych Fundacji.

Tydzień Czytania zacznie się w sobotę, 30 maja.

W programie m.in.:

Dzień żubra (naukowiec i pisarz dr Tomasz Samojlik opowie o żubrach, ich obyczajach i historii – wyginięciu oraz restytucji w Puszczy Białowieskiej, pokazując też serię swoich książek o Żubrze Pompiku)

Dzień niedźwiedzia (Łukasz Wierzbicki opowie o niedźwiedziu Wojtku, bohaterze jego książki „Dziadek i niedźwiadek” – o wojennych losach polskich żołnierzy i ich pupila – niedźwiedzia)

Dzień wilka (gościem tego dnia będzie m.in. Adam Wajrak ze swoją książką „Wilki”)

W Dniu kota Małgorzata Kur opowie o wszechstronności kotów, którą opisała w swojej książce „Kot na medal”, a Urszula Kowalczuk w Dniu konia będzie mówić m.in. o jego wpływie na polski język, co pokazała w swoim dwutomowym kompendium „Koń jaki jest, każdy widzi – czyli alfabetyczny zbiór 300 konizmów”. W dniu poświęconym ptakom Pan Poeta opowie o ptakach w literaturze, a Marcin Kozioł – o konkretnym ich gatunku w przyrodzie, o puchaczach. Dzień owadów będzie z kolei znakomitym pretekstem do zaprezentowania podczas Tygodnia obchodzącego 75-lecie magazynu dla dzieci „Świerszczyk”. Oprócz tego dowiemy się sporo o wielu pszczelich obyczajach, a nawet zajrzymy do ula!

Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom to największe doroczne święto czytelnicze w ramach trwającej nieprzerwanie od 2001 r. kampanii społecznej „Cała Polska czyta dzieciom”. W ramach XIX Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom, w którym biorą udział przedszkola, szkoły, biblioteki, domy kultury, Kluby Czytających Rodzin i wszyscy chętni, w całej Polsce odbędą się spotkania czytelnicze on-line z autorami książek dla dzieci i młodzieży, przyrodnikami, weterynarzami. Czytać będą pedagodzy, pisarze, artyści, a także rodzice i dziadkowie.

Na podstawie https://www.polityka.pl/opolityce/1958536,1,xix-ogolnopolski-tydzien-czytania-dzieciom-pod-haslem-cala-polska-czyta-dzieciom-o-zwierzetach–30-maja—7-czerwca-2020.read

Polecają panie Kasia i Bożena z biblioteki szkolnej

ZOSTAŃ W DOMU (tydzień 1-5 czerwca)

Międzynarodowy Dzień Dziecka to dzień ustanowiony w 1954 przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ) dla upowszechniania ideałów i celów dotyczących praw dziecka zawartych w Karcie Narodów Zjednoczonych z 1945r. i obchodzony od 1955r. w różne dni roku w różnych krajach członkowskich ONZ. W Polsce i innych byłych państwach socjalistycznych Międzynarodowy Dzień Dziecka obchodzony jest od 1950 w dniu 1 czerwca. Po raz pierwszy zorganizowano go w związku z akcją zbierania podpisów pod Apelem sztokholmskim. Od 1952 stało się świętem stałym. Jego inicjatorem jest organizacja zwana International Union for Protection of Childhood, której celem było zapewnienie bezpieczeństwa dzieciom z całego świata. Od 1994r. tego dnia w Warszawie obraduje Sejm Dzieci i Młodzieży. Z okazji Dnia Dziecka w szkołach często obchodzony jest dzień sportu, np. poprzez organizowanie rozgrywek międzyklasowych.

Przed II wojną światową z inicjatywy Polskiego Komitetu Opieki nad Dzieckiem od 1929 r. w dniu 22 września obchodzono Święto Dziecka. Tego dnia po mszach w kościołach dzieci udawały się do szkół na uroczyste akademie, a następnie na przygotowane wycieczki i zabawy, w czasie których rozdawano słodycze, zakupione ze środków pozyskanych ze zbiórek publicznych.

Z Dniem Dziecka powiązane są też inne święta: Międzynarodowy Dzień Dzieci-Żołnierzy – 12 lutego, Międzynarodowy Dzień Dzieci Ulicy – 12 kwietnia, Międzynarodowy Dzień Dziecka Zaginionego – 25 maja, Dzień Dzieci Będących Ofiarami Agresji – 4 czerwca, Dzień Dziecka Afrykańskiego – 16 czerwca, Dzień Dziewczynek – 11 października, Dzień Pamięci Dzieci Nienarodzonych i Zmarłych – 15 października, Międzynarodowy Dzień Zapobiegania Przemocy wobec Dzieci – 19 listopada.

Naszym Uczniom z okazji Dnia Dziecka składamy życzenia ogromu radości, spełnienia marzeń, dobrych i życzliwych ludzi wokół, udanych i słonecznych wakacji.

Zachęcamy też do odwiedzenia bardzo ciekawej strony internetowej promującej literaturę dziecięcą: https://www.superkid.pl/prawa-dziecka.

Polecają panie Kasia i Bożena z biblioteki szkolnej.

ZOSTAŃ W DOMU (tydzień 25-29 maja)

We wtorek 26 maja będziemy obchodzili Dzień Matki. W Wikipedii znajdują się informacje na temat początków tego święta, które sięgają czasów starożytnych Greków i Rzymian. Kultem otaczano wtedy matki-boginie, symbole płodności i urodzaju. W późniejszych czasach cesarstwo rzymskie przyjęło chrześcijaństwo i tym samym zabroniono wyznawania innych bogów. Zwyczaj ten powrócił w siedemnastowiecznej Anglii pod nazwą niedziela u matki. Początkowo co roku w czwartą niedzielę postu odprawiano modły w najbliższej katedrze. W zwykłe niedziele odbywały się one w pobliskich kościołach. Dzień, w którym obchodzono to święto, był wolny od pracy. Do tradycji należało składanie matce podarunków, głównie kwiatów i słodyczy, w zamian za otrzymane błogosławieństwo. Zwyczaj przetrwał do XIX wieku. Ponownie zaczęto go obchodzić po zakończeniu II wojny światowej. Inaczej historia tego święta przedstawia się w Stanach Zjednoczonych. W 1858 roku amerykańska nauczycielka Ann Maria Reeves Jarvis ogłosiła Dni Matczynej Pracy, zaś od 1872 roku Dzień Matek dla Pokoju promowała Julia Ward Howe. Annie Marie Jarvis, córce Ann Jarvis, w 1905 roku udało się ustanowić Dzień Matki. Z czasem zwyczaj ten rozpowszechnił się na niemal wszystkie stany, zaś w 1914 roku Kongres Stanów Zjednoczonych uznał przypadający na drugą niedzielę maja Dzień Matki za święto narodowe.

W przedwojennej Polsce obchodzono Dzień Matki  np. w niedzielę 13 maja w 1934 roku, w niedzielę 7 maja w 1939 roku, przy czym ich organizacją zajmował się PCK. Obecnie w Polsce święto to przypada na 26 maja. W tym dniu matki są zwykle obdarowywane laurkami, kwiatami oraz różnego rodzaju prezentami przez własne dzieci, rzadziej inne osoby. Święto to ma na celu okazanie matkom szacunku, miłości i podziękowania za trud włożony w wychowanie.

Mamom naszych uczniów, nauczycieli, pracowników szkoły składamy najserdeczniejsze życzenia i dołączamy piosenkę:

Na łące, na łące, na łące,
są kwiatów tysiące.
I tysiąc tęczowych motyli,
na łące jest pięknie w tej chwili.

ref. Mamo chodź ze mną na łąkę,
chcę Ci pokazać małą biedronkę.
Biedronko, biedronko, biedronko
leć tam, gdzie słonko.
Po złote promyki dla mamy,
w prezencie Mamusi je damy.

ref. Mamo ….

Mamusi szczęścia potrzeba
leć po nie biedronko do nieba.
Już wieczór się zbliża, bo słonko się zniża
i mgła się nad łąkę podnosi.
Do domu wracamy, a uśmiech mej mamy
radością rozjaśnia ciemności.

ref. Mamo ….

http://a-dlaczego.pl/dla-rodzicow/dla-grupy-i/tekst-piosenki-i-wiersza-dla-dzieci-z-grupy-i-na-kwiecien

Polecają panie Kasia i Bożena z biblioteki szkolnej

ZOSTAŃ W DOMU (tydzień 18-22 maja)

W poniedziałek 18 maja mija 100. rocznica urodzin Karola Józefa Wojtyły, Papieża Jana Pawła II. W naszej szkole w Sali Patrona i w bibliotece znajduje się pokaźny zbiór napisanych przez Niego i o Nim książek a także filmów dokumentalnych i fabularnych. Sięgamy po nie przy różnych okazjach: Dzień Patrona, Dzień Papieski, rocznice urodzin, śmierci, beatyfikacji i kanonizacji, w ramach realizacji tematów z religii, języka polskiego, historii czy gddw.

Książki, które wydał jako Karol Wojtyła

„Renesansowy psałterz”  młodzieńczy zbiór wierszy, powstały przed II wojną światową.

„Świętego Jana od Krzyża nauka o wierze” (tytuł w innym przekładzie: „Zagadnienie wiary w dziełach świętego Jana od Krzyża”) powstały 1948 na Uniwersytecie Angelicum w Rzymie.

„Wykłady lubelskie”  zapis wykładów z filozofii głoszonych na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim w latach 1954-1956

„Elementarz etyczny” szkice zamieszczane pierwotnie w „Tygodniku Powszechnym” w roku 1957.

„Ocena możliwości zbudowania etyki chrześcijańskiej przy założeniach systemu Maksa Schelera” z  1959r.

„Miłość i odpowiedzialność” z 1960r.  monografia przedstawiająca analizę psychologiczną, filozoficzną i teologiczną zjawiska miłości.

„Osoba i czyn” z 1969r. najważniejsza monografia filozoficzna; studium z zakresu antropologii chrześcijańskiej.

Poezje i dramaty m. in. poematy; „Pieśń o Bogu ukrytym”, „Stanisław”; dramaty, m. in.: „Brat Naszego Boga”, „Przed sklepem jubilera”, „Promieniowanie ojcostwa”; także esej „O teatrze słowa”.

„Aby Chrystus się nami posługiwał” to zbiór esejów z całego okresu pracy twórczej sprzed pontyfikatu; m. in.: „Apostoł”, „O humanizmie św. Jana od Krzyża”, „Personalizm tomistyczny”.

Książki, które wydał jako Jan Paweł II

„Mężczyzną i niewiastą stworzył ich. Odkupienie ciała a sakramentalność małżeństwa” – Watykan 1986 r.

„Przekroczyć próg nadziei” – Lublin 1994r.

„Tryptyk rzymski” – Kraków 2003r.

„Dar i Tajemnica”– 1996r.

„Wstańcie, chodźmy” – Kraków 2004r.

„Pamięć i tożsamość”– Kraków 2005 r.

Polecają panie Kasia i Bożena z biblioteki szkolnej

ZOSTAŃ W DOMU (tydzień 11-15 maja)

W Wikipedii znajduje się taka oto definicja poezji: z gr. ποίησις, poíesis – tworzenie, wytwórczość, sztuka poetycka, wieloznaczny termin, współcześnie stanowiący przede wszystkim określenie dzieł literackich nienapisanych prozą  lub synonim liryki. W bibliotece szkolnej obserwujemy ogromne zainteresowanie ze strony najmłodszych czytelników książkami z wierszami dla dzieci. Potem przy dużym zaangażowaniu ze strony nauczycieli polonistów, uczniowie przechodzą od wierszyków do poezji. Dzieła A. Mickiewicza, J. Słowackiego czy K. I. Gałczyński to oczywiście podstawa. A może tak pójść w ich ślady…

Na stronie poświęconej literaturze www. granice.pl w zakładce publicystyka znajduje się artykuł autorstwa Kaliny Beluch o tym, jak zacząć pisać wiersze. A więc za radą autorki:

Po pierwsze: oczytanie.

To kwestia podstawowa. Nim zaczniemy sami pisać, musimy przeczytać wiele innych tekstów. To pomaga rozwinąć wyobraźnię i wzbogacić słownictwo. To podstawa. Odpowiedni zasób słów jest niezbędny. Stanowi fundament (a budowanie zaczynamy zawsze od fundamentów, a nie na przykład od komina). Mówiąc żartobliwie, żeby móc pisać, trzeba być nieopisanie oczytanym. Nieraz się zdarza, że nasze początki poetyckie będą pod silnym wpływem stylu twórcy, który nas zafascynuje. To naturalne, tak może być przez pewien czas. Jednak naśladownictwo jest dobre tylko na start. Na dłuższą metę musimy znaleźć własny styl wypowiedzi. 

Po drugie: systematyczność.

Wielu znanych twórców wyznacza sobie określony limit. Ustalają sami ze sobą: napiszę każdego dnia tyle a tyle linijek tekstu lub słów. Dobrze jest zajmować się tworzeniem zawsze w określonej porze, a nawet w podobnej scenerii. Mówiąc żartobliwie, zapraszamy Pegaza do przylotu do nas w danym czasie.

Po trzecie: warto, żeby nic nas nie rozpraszało.

Umawiamy się ze sobą, że przez najbliższą godzinę nie zajmujemy się niczym prócz tworzenia. Oczywiście uprzedzamy też domowników. Możemy na przykład usiąść w ulubionym fotelu i pozwolić myślom błądzić swobodnie. Niektórzy lubią wtedy absolutną ciszę, innym pomaga muzyka czy inne odgłosy w tle. Sami musimy sprawdzić, jakie warunki lubi nasza wena – kapryśna jak każda kobieta.

Po czwarte: zarówno w wierszach rymowanych, jak i białych bardzo ważny jest rytm.

Wielu twórców słyszy go wewnętrznie już w trakcie powstawania wiersza. Dobrze jest też przeczytać gotowy utwór na głos. Wtedy łatwiej wyłapać ewentualne potknięcia w rytmie.

Po piąte: szukajmy wokoło punktu zaczepienia.

Skupmy uwagę na jednym przedmiocie, przelotnym nastroju czy wydarzeniu. Myślmy o nim jak najbardziej intensywnie. Nie bójmy się żadnych, nawet najbardziej zaskakujących skojarzeń. Spróbujmy być małżami i wokół drobnych „ziarenek piasku” tworzyć perły – wiersze.

Po szóste: szczerość.

Wiersze muszą wypływać z nas, wyrażać prawdę wewnętrzną. Wtedy dotrą do szerszego kręgu odbiorców. Czytelnik wyczuje sztuczność. Jeśli ktoś siedzi przy biurku i myśli, jak najbardziej udziwnić wiersz, zawrzeć w nim jak najwięcej metafor, żeby się podobał krytykom literackim, ryzykuje zamknięcie w hermetycznym kręgu. Owszem, krytycy będą Go chwalić. Może wygra parę konkursów literackich, zdobędzie lokalną sławę i jakieś pieniądze. Jeśli to danego artystę satysfakcjonuje, droga wolna. Natomiast do szerszej publiczności może to nie dotrzeć. Zwykły czytelnik nie kupi tomiku wierszy, których nie rozumie nikt poza samym autorem. Błędem jest oczywiście też odbicie w drugą stronę i pisanie samych oczywistości. Banał może być dopuszczalny jedynie w twórczości dla małych dzieci, które jeszcze nie rozumieją metafor. Natomiast dorosły czytelnik oczekuje olśnienia – jak mogłem na to nie wpaść? Musimy Go zaskoczyć, sprawić, że na dobrze znaną sobie rzecz będzie odtąd patrzeć w zupełnie nowy sposób. Czytelnik powinien   też mieć wrażenie, jakby słowa poety płynęły z Jego wnętrza. Jakby było to uporządkowanie w formie wiersza Jego własnych myśli. To odczucie bardzo subiektywne, ale kluczowe w relacji autor – czytelnik.

Do dzieła!

Polecają panie Kasia i Bożena z biblioteki szkolnej

ZOSTAŃ W DOMU (tydzień 4-8 maja)

Na podwórku zrobiło się już bardzo ciepło i choć nauki jest  dużo, to nasze myśli biegną w stronę wakacyjnych planów lub wspomnień z poprzedniego lata. Wyprawy dalekie i bliskie do miejsc tajemniczych lub dobrze znanych, sprzyjają aktywnemu spędzaniu czasu. Do naszej biblioteki szkolnej w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa zakupiono serię książek podróżniczych „Nela mała reporterka” i ku naszej radości cieszy się ona dużym powodzeniem wśród czytelników z klas tak samo młodszych jak i starszych.

Przydomek autorki wiąże się ze stworzoną przez siebie serią dziecięcych książek, w której w główną rolę wciela się ona sama. „Nela mała reporterka” jest bohaterką i narratorką serii książek podróżniczych, opisujących wyprawy małej dziewczynki do egzotycznych krajów. Według wydawcy Nela podróżuje z rodzicami, którzy dokumentują jej wyjazdy, a następnie produkują programy z jej udziałem. Ta seria podróżnicza została zaprezentowana na Międzynarodowym Festiwalu Produkcji Edukacyjnych dla Dzieci w Japonii – Japan Prize. Zdobyła 4 nagrody Bestseller Empiku z rzędu za lata 2015, 2016, 2017, 2018. Za rok 2015 – za książkę Nela i tajemnice świata; jednocześnie była pierwszą osobą w tak młodym wieku, która uzyskała to wyróżnienie, za rok 2016 w kategorii „Literatura dla dzieci”, za książkę Śladami Neli przez dżunglę, morza i oceany. Za rok 2017 za książkę Nela i skarby Karaibów, oraz za rok 2018 za książkę Nela na wyspie rajskich ptaków. Razem z jej książkami, które zdobywały nagrody Bestseller Empiku, były też nominowane do nagrody inne jej książki wydane w danym roku. W ten sposób za rok 2017 na 5 nominacji 3 należały do Neli. W 2017 roku otrzymała nagrodę podróżniczą TRAVELER za serię książek podróżniczych dla dzieci. Decyzją Ministerstwa Edukacji Narodowej z 2016 jej książka pt. Nela na kole podbiegunowym w 2017 została włączona do kanonu lektur w polskich szkołach jako lektura uzupełniająca w VIII klasie szkoły podstawowej.  Nela, jako nastolatka bierze aktywny udział w akcjach społecznych i humanitarnych. W 2019 roku pełniła rolę nieformalnej ambasadorki interaktywnego stoiska Ministerstwa Spraw Zagranicznych i Komisji Europejskiej, stworzonego dla dzieci i młodzieży w Miasteczku Humanitarnym na Międzynarodowych Targach Humanitarnych. Udział w wydarzeniu zapowiedział m.in. Zastępca Sekretarza Generalnego ONZ ds. pomocy humanitarnej Marc Lowcock. Podczas targów Nelę odwiedził Prezydent Andrzej Duda.  Aktualnie Nela rozwija projekt edukacyjno-badawczy w ramach tworzonej przez siebie fundacji „The Adventure starts Here Foundation”. Fundacja będzie tworzyć bazy badawcze na całym świecie, gdzie będą zapraszani naukowcy oraz dzieci, które staną się obserwatorami przyrody. Pierwsza baza badawcza ma powstać w dżungli w Kostaryce.

https://lubimyczytac.pl/cykl/13794/nela-mala-reporterka

Polecają panie Kasia i Bożena z biblioteki szkolnej

ZOSTAŃ W DOMU (tydzień 27-30 kwietnia)

W bibliotece szkolnej znajduje się półka, na której stoją książki o tematyce kulinarnej. Są tak często wypożyczane, że mogąc zakupić dodatkowe pozycje w ramach udziału w Narodowym Programie Rozwoju Czytelnictwa, poszerzyliśmy ofertę szkoły również w tym zakresie. Wspólne gotowanie to jeszcze jeden ze sposobów aktywnego spędzania czasu w domu. Nasze książki w bibliotece muszą jeszcze trochę poczekać na wizytę czytelników, my tym czasem zaglądamy do Internetu.

Cecylka Knedelek to seria książek Joanny Krzyżanek. Główną bohaterką jest Cecylka, której we wszystkich przygodach towarzyszy gąska Waleria. Dziewczynka mieszka na najpyszniejszej ulicy w mieście – ulicy Naleśnikowej. Co więcej, ma również własną książkę kucharską – Cecylka Knedelek, czyli książka kucharska dla dzieci (5–8 lat). W środku znajdziemy 100 uroczych opowiastek oraz aż 130 prostych przepisów kulinarnych – wszystkie dostosowane do umiejętności i możliwości najmłodszych.

Dzieci gotują (9–11 lat) to również seria książek, tym razem wyłącznie o gotowaniu. Autorką jest Agnieszka Górska, a ilustratorką Marianna Oklejak. To pozycja zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych, która zamieni gotowanie w zabawę. W każdej książce znajdziemy około 20 przepisów. Kolejne wydawnictwa z serii pokazują jak przygotować jedzenie na różne okazje, np. przyjęcie lub piknik. Na szczególną uwagę zasługuje Dzieci gotują kuchnie świata, w której znajdziemy przepis na angielską zapiekankę pasterza, arabskie tabule, czy indyjskie naleśniki kokosowe z bananami.

Nasza kolejna propozycja to książka Piramida w kuchni, czyli dzieci gotują zdrowo Joanny Gorzelińskiej. Jak można wywnioskować z tytułu, znajdziemy w niej potrawy oparte na kulinarnej piramidzie żywieniowej. Dzięki niej dzieci zrozumieją dlaczego słodycze znajdują się na samym szczycie i nie powinniśmy jeść ich zbyt często. Oprócz przepisów znajdziemy również informacje na temat zdrowego odżywiania. Książka przeznaczona jest dla dzieci od wieku przedszkolnego w wzwyż.

Jeśli twoje dziecko jest łasuchem, powinieneś wybrać dla niego Dzieciaki gotują. Ciasta, ciasteczka (wiek 6+) autorstwa Laury i Jess Tilli. Dzięki niej dziecko polubi pieczenie i przekona się, że to banalnie proste. Znajdziesz w niej 30 łatwych przepisów na desery: ciasteczka, babeczki, torty i ciasta.

A może szukasz czegoś magicznego i bajkowego? Sięgnij po Twarożek Białej Damy i inne dania prosto z bajki (wiek 6+) Beaty Biały. W środku znajdziesz 18 smakowitych bajek i 18 równie smakowitych przepisów. Książka to cudowny prezent dla dziecka, które stawia pierwsze kroki w kuchni. Dowie się z niej jak przygotować pieczone jabłko Królewny Śnieżki oraz piernik Baby Jagi. A wszystko to w przepięknej, baśniowej oprawie.

Kolejna pozycja na naszej liście to Książka kucharska dla dziewczynek. To świetna propozycja nie tylko dla dzieci – z przyjemnością skorzystają z niej zarówno małe kobietki, jak i dorosłe kobiety. To zbiór prostych, pysznych i oryginalnych przepisów w przepięknej oprawie graficznej. Wprowadzi w świat gotowania i pomoże rozwijać kulinarną kreatywność.

Teraz coś z naszego rodzimego dorobku – Gotowi, by gotować. Domowa kuchnia polska dla nastolatków Agnieszki Kręglickiej. Znana felietonistka i restauratorka zdradza starszym dzieciom i nastolatkom tajniki polskiej kuchni. To popularne dania w nowoczesnym wydaniu – pomidorowa, rosół, sałatka galicyjska, placki pokrzywowe z patelni. Znajdziemy tam wszystko: od przekąsek i deserów po dania główne. A oprócz przepisów Kręglicka podzieliła się również swoją wiedzą na temat polskiej tradycji kulinarnej.

To pierwsza książka z serii „Klub Kucharzy Wyjątkowych”: Skrzat gotuje bez laktozy (wiek 6+) Barbary i Marty Barszcz. Kierowana jest do tych osób, którzy muszą ograniczyć lub całkowicie wyeliminować ze swojej diety laktozę – cukier znajdujący się w mleku. Znajdziemy w niej 52 przepisy podzielone na różne działy: desery i słodkości, dania główne oraz dodatki. Zabawne aranżacje przepisów zapewnią dużo radości z gotowania i dzieciom, i dorosłym.

Na podstawie https://allegro.pl/artykul/maly-kucharz-najlepsze-ksiazki-kucharskie-dla-dzieci-81551

Polecają panie Kasia i Bożena z biblioteki szkolnej

ZOSTAŃ W DOMU (tydzień 20 – 24 kwietnia)

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich to doroczne święto organizowane przez UNESCO w celu promocji czytelnictwa, edytorstwa i ochrony własności intelektualnej za pomocą praw autorskich. Dzień ten po raz pierwszy obchodzono w 1995 roku.

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich obchodzony jest 23 kwietnia. Data ta wybrana została jako symboliczna dla literatury światowej. W tym dniu  zmarli Miguel de Cervantes, William Szekspir i historyk peruwiański Inca Garcilaso de la Vega. Na ten sam dzień przypada również rocznica urodzin lub śmierci innych wybitnych pisarzy, np. Maurice’a Druona, Halldóra Laxnessa, Vladimira Nabokova, Josepa Pla i Manuela Mejía Vallejo.

Pomysł organizacji święta zrodził się w Katalonii – w 1926 roku wystąpił z nim wydawca z Walencji, Vicente Clavel Andrés. 23 kwietnia jest w Katalonii hucznie obchodzonym świętem narodowym, jako dzień jej patrona – Świętego Jerzego. Zgodnie z długą tradycją w Katalonii obdarowywano w ten dzień kobiety czerwonymi różami, mającymi symbolizować krew smoka pokonanego przez św. Jerzego. Później kobiety zaczęły odwzajemniać się mężczyznom podarunkami z książek.

W związku z rosnącym sukcesem Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich, UNESCO postanowiło stworzyć tytuł Światowej Stolicy Książki, który jako pierwsze miasto otrzymał Madryt. Tytuł Światowej Stolicy Książki przyznawany jest co roku przez UNESCO jako wyróżnienie dla najlepszego przygotowanego przez dane miasto programu promującego książki i czytelnictwo. W 2016r. ów tytuł otrzymał Wrocław. W roku 2020 Światową stolicą Książki wybrano Kuala Lumpur w Malezji.

Polecają panie Kasia i Bożena z biblioteki szkolnej

ZOSTAŃ W DOMU (tydzień 15 – 17 kwietnia)

Co w Internecie piszczy?

W tym tygodniu biblioteka szkolna proponuje Wam kilka stron z Internetu, na których znajdziecie ciekawe opowieści na temat książek.

Jeżeli poszukujesz interesujących książeczek dla swego młodszego rodzeństwa lub chcesz sobie powspominać swoje wczesne dzieciństwo zaglądnij na https://www.blogojciec.pl/dzieci/najlepsze-bajki-ksiazki-dla-dzieci-przedszkolaka/, gdzie pewien Tata stworzył poradnik, aby przedstawić w nim kilka artykułów dotyczących wychowania, rodzicielstwa oraz pomysłów jak spędzać wspólnie czas.

Dla prawdziwych Moli książkowych polecamy stronę https://businessinsider.com.pl/rozwoj-osobisty/ksiazki-ktore-trzeba-przeczytac-w-zyciu-100-tytulow/fdvpq2w, która zawiera spis 100 książek , hitów literatury polskiej i światowej.

Książka to często wspaniały tekst i przepiękne ilustracje, i właśnie o sztuce zdobienia książek można poczytać na  https://dziecisawazne.pl/rola-ksiazki-w-wychowaniu-estetycznym/.

Polecają panie Kasia i Bożena z biblioteki szkolnej

ZOSTAŃ W DOMU (tydzień 6 – 8 kwietnia)

Biblioteczna  zabawa  literacka „Skąd pochodzi ten cytat”?

1. Cytat „ Jeśli nie chcesz mojej zguby krokodyla daj mi luby…” pochodzi z utworu:
a) „Kamienie na szaniec”
b) „Zemsta”
c) „Balladyna”

2. Cytat „ Panie, to moja praca, a zdarzenie Twoje…” pochodzi z utworu :
a) „ Świtezianka”
b) „Na zdrowie”
c) „Na dom w Czarnolesie”

3. Cytat „ Mimozami jesień się zaczyna…” pochodzi z utworu Juliana Tuwima:
a) „Wspomnienie”
b) „ Nic dwa razy się nie zdarza”
c) „Miłość”

4. Cytat „ Bez tej miłości można żyć, mieć serce kruche jak orzeszek…” pochodzi
z utworu :
a) „Gawęda o miłości ziemi ojczystej”
b) „Ocalony”
c) „Pan Cogito”

5. Cytat „ Grzeczność nie jest nauką łatwą ani małą…” pochodzi z utworu:
a) „Balladyna”
b) „Mały Książę”
c) „Pan Tadeusz”

6. Cytat „ Zbrodnia to niesłychana
Pani zabija pana…” pochodzi z utworu:
a) „Lilije”
b) „ Świtezianka”
c) „ Sonet szalony”

7. Cytat „ Unikaj ludzi hałaśliwych i agresywnych, gdyż tacy są udręką dla ducha…” pochodzi z utworu :
a) „ Stary człowiek i morze”
b) „Latarnik”
c) „Desiderata”

8. Cytat „ Wielkieś mi uczyniła pustki w domu moim
Moja droga…” pochodzi z utworu:
a) „Tren VIII”
b) „Tren IX”
c) „Burza”

9. Cytat „ Kocham cię w słońcu. I przy blasku świec…” pochodzi z utworu:
a) „Rozmowa liryczna”
b) „Miłość”
c) „Fotografia”

10. Cytat „ Ciemno wszędzie, głucho wszędzie Co to będzie, co to będzie?” pochodzi
z utworu:
a) „ Zemsta”
b) „Balladyna”
c) „Dziady II”

11. Cytat „ Panno święta co jasnej bronisz Częstochowy i w ostrej świecisz bramie…” pochodzi z utworu:
a) „ Biblia”
b) „Pan Tadeusz”
c) „Pieśń o Rolandzie”

12. Cytat „ Gorzej umieć za mało niżeli za wiele” pochodzi z utworu:
a) „ Kruk i lis”
b) „ Na zdrowie”
c) „Korzyść z nauki”

13. Cytat „ Życie, kochanie trwa tyle co taniec…” pochodzi z utworu:
a) „ Wędrówką życie jest człowieka”
b) „Niech żyje bal”
c) „ Do młodych”

14. Cytat „ Jeden z Montekich, twych śmiertelnych wrogów. Śmie tu znieważać gościnność twych progów…” pochodzi z utworu:
a) „ Zemsta”
b) „Romeo i Julia”
c) „Dzieje Tristana i Izoldy”

15. Cytat „ Ja z nim w zgodzie?- Mocium Panie. W przódy słońce w miejscu stanie…” pochodzi z utworu:
a) „ Śluby panieńskie”
b) „Zemsta”
c) „Świętoszek”

16. Cytat „ Matko, w lesie są maliny. Niechaj idą w las dziewczyny…” pochodzi
z utworu:
a) „Dziady”
b) „ Romeo i Julia”
c) „Balladyna”

17. Cytat „ Niech się dzieje wola nieba. Z nią się zawsze zgadzać trzeba…” pochodzi z utworu:
a) „ Krzyżacy”
b) „ Chłopi”
c) „Zemsta”

18. Cytat „ W drugim roku wojny zabili pana od przyrody…” pochodzi z utworu:
a) „Ocalony”
b) „Który skrzywdziłeś”
c) „ Pan od przyrody”

19. Cytat „ O ukochana siostro ma, Ismeno!” pochodzi z utworu:
a) „ Iliada”
b) „Antygona”
c) „ Odyseja”

20. Cytat „ Idzie wciąż, Dalej wciąż, Dokąd? Skąd?” pochodzi z utworu:
a) „ Pieśń nad pieśniami”
b) „Miłostki”
c) „Wędrówką życie jest człowieka”

21. Cytat „ Oswoić znaczy stworzyć więzy” pochodzi z utworu:
a) „Stary człowiek i morze”
b) „Mały Książę”
c) „ Krzyżacy”

22. Cytat „ Kto nie dotknął ziemi ni razu Ten nigdy nie może być w niebie…” pochodzi
z utworu:
a) „Pan Tadeusz”
b) „Pieśń o Rolandzie”
c) „ Dziady II”

23. Cytat „ Szukajcie prawdy jasnego płomienia…” pochodzi z utworu:
a) „ Oda do radości”
b) „Oda do młodości”
c) „ Do młodych”

24. Cytat „ Wy, którzy Pospolitą Rzeczą władacie…” pochodzi z utworu:
a) „ Pieśń XIV”
b) „Pieśń V”
c) „ Czego chcesz od nas Panie?”

25. Cytat „ Czekam na was najdrożsi , z każdą pierwszą gwiazdką..” pochodzi z utworu:
a) „ Który skrzywdziłeś”
b) „Do moich uczniów”
c) Korzyść z nauki”

26. Cytat „ Kochamy wciąż za mało i stale za późno..” pochodzi z utworu:
a) „Puste miejsca”
b) „ Śpieszmy się „
c) „Pamiętajcie o ogrodach”

27. Cytat „ Żaden dzień się nie powtórzy…” pochodzi z utworu:
a) „ Hymn o miłości”
b) „Nic dwa razy”
c) „ Do M***”

28. Cytat „ Gdybym też miał dar prorokowania…” pochodzi z utworu:
a) „ Niepewność”
b) „ Hymn o miłości”
c) „ Żona modna”

29. Cytat „ Czy to jest przyjaźń? Czy to jest kochanie?” pochodzi z utworu:
a) „Pan Tadeusz”
b) „Niepewność”
c) „Testament mój”

Polecają panie Kasia i Bożena z biblioteki szkolnej

ZOSTAŃ W DOMU (30 marca – 3 kwietnia)

Kwarantanna w domu z kilkulatkiem to dla wielu rodziców ale i starszego rodzeństwa wyzwanie. Oto kilka sprawdzonych sposobów na zabawę z dzieckiem, które pomogą przetrwać trudny, choć i wyjątkowy czas.

1. Słoneczniki

Co potrzebne? Poduszki, latarka

Zasady: Dziecko będzie udawało ziarenko słonecznika. Poproście, żeby się skuliło na podłodze. Przysypcie je ziemią (poduszkami). Teraz może padać deszcz – wsuwajcie palce pomiędzy poduszki i delikatnie łaskoczcie „kropelkami” słonecznikowe ziarenko. Gdy będzie miało dość, zacznie rosnąć. Przebije się przez poduszki i będzie sięgać do góry, coraz wyżej i wyżej, na paluszki! A teraz słonecznik szuka słońca. Zapalcie latarkę i poruszajcie nią – słonecznik musi odwracać się do niej buzią.

2. Wyścig ślimaków

Co potrzebne? Kartonowe pudła lub miednice, listki sałaty, dość długi kawałek śliskiej podłogi

Zasady: W zabawie może brać udział dziecko i dorosły lub kilkoro dzieci. Najpierw szykujemy dla ślimaków muszle. Będą nimi pudełka lub miski. Ślimaki mogą do swoich domków zapakować coś ulubionego, np. przytulankę. Teraz ślimaki kładą się na brzuchach, a muszle wędrują na plecy. Na końcu toru wyścigowego leży na talerzyku listek sałaty, a ślimaki bardzo się starają szybko do niego dopełznąć. Jak? Wszystko jedno, ale tak, żeby nie zgubić muszli.

3. Ćwiczenia z pielenia

Co potrzebne: Pudło kolorowych klocków

Zasady: By warzywa w ogródku dobrze rosły, trzeba pielić grządki, czyli wyrywać chwasty, roślinki, które do grządki zupełnie nie pasują. Siądźcie nad pudłem kolorowych klocków i wyobraźcie sobie, że to grządka. Chwastami zaś są wszystkie klocki w kolorze, np. żółtym. Trzeba je wyrwać z grządki. Potem poszukajcie chwastów czerwonych lub niebieskich. Na końcu zostaną same zielone klocki. Jak myślicie – to ogórki czy groszek?

4. Kiełkująca cierpliwość

Co potrzebne? Ziarnko fasoli, kawałek gazy, gumka recepturka, nieduży słoik lub ziarna rzeżuchy, płaskie naczynie z niewielkim rantem, wata bawełniana, lupa

Zasady: To zabawa na wiele dni. Do słoika nalejcie tyle wody, by pozostał centymetr do rantu. Przykryjcie słoik luźno gazą, zamocujcie gumką, w środek zagłębienia w gazie dziecko niech wrzuci ziarnko fasoli. Postawcie słoik w nasłonecznionym miejscu. Teraz trzeba codziennie obserwować, co się dzieje, i dolewać wody. Rzeżuchę posiejcie na grubej warstwie waty mocno zwilżonej wodą. Już następnego dnia ziarenka zaczną pękać i wypuszczać kiełki. Oglądajcie je codziennie, także używając lupy.

5. Zdrowa sztuka

Co potrzebne? Różne warzywa (w całości), dwa krzesła, koc

Zasady: Poszukajcie w lodówce lub spiżarni różnych warzyw. Porównajcie ich kształty i kolory. Niektóre są okrągłe jak piłka, inne podłużne, jeszcze inne, jak np. pietruszka, mają fikuśne fryzury. Wymyślcie dla nich historyjkę (lub obsadźcie je w rolach bohaterów ulubionej bajki). W teatrzyku (za scenę posłuży koc rozciągnięty między dwoma krzesłami) odegrajcie bajkę. Aktorami może poruszać dorosły lub dziecko albo oboje, jeśli mają widzów. Dobrą zabawą będzie chociażby wymyślenie, jakim głosem może mówić marchewka, a jakim brukselka.

6. Niedaleko pada jabłko?

Co potrzebne? Miękkie piłki lub dużo kłębuszków ze zwiniętych skarpetek, torebka, mały koszyk

Zasady: Dorosły jest jabłonią. W torbie na ramieniu lub szyi ma mnóstwo jabłek (piłek, skarpetkowych kulek). Ale jabłka spadają i to wcale nie tak niedaleko, mogą toczyć się przez cały pokój. Dziecko (a najlepiej więcej dzieci) musi je zebrać do koszyka. Czy udało się zebrać wszystkie? Och, następne jabłka się turlają, znów trzeba je łapać! Jeśli w zabawie bierze udział więcej niż jedno dziecko, można się ścigać – kto zbierze więcej jabłek.

7. Kreci domek

Co potrzebne? Stół, duży koc, różne warzywa i owoce.

Zasady: Dziecko jest krecikiem. Mieszka pod ziemią (czyli chwilowo pod stołem, na którym leży i zwiesza się z boków koc). W krecim domku jest ciemno, kret niewiele w ogóle widzi. Ale może ze swojego domku wystawiać łapki i coś złapać. Dorosły podsuwa różne warzywa i owoce rosnące w ogródku, w którym kret urządził sobie swój kopczyk. Dziecko nie wychodzi z kopca, ale samym dotykiem (bez podglądania!) musi rozpoznać kształty i nazwać to, co dostało się w jego ręce. Za trudne? A może wąchanie pomoże?

https://www.wysokieobcasy.pl/wysokie-obcasy/7,173910,25792664,7-domowych-zabaw-z-dziecmi-wsrod-nich-kreci-domek-sloneczniki.html

Polecają panie Kasia i Bożena z biblioteki szkolnej

ZOSTAŃ W DOMU (tydzień 23 – 27 marca)

Książki dla nastolatków. Co czytać w dni wolne od szkoły?

 

Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi

 

To pierwsza część przygód trójki gimnazjalistów. Młodzi uczniowie próbują rozpracować grupę nieuchwytnych złodziei. Książka jest również niesamowitą powieścią o przyjaźni między młodymi osobami, a nie brakuje tu również wątków związanych ze sztuczną inteligencją, które młodzież uwielbia. Książka Rafała Kosika to wyjątkowa pozycja, która zagwarantuje wiele godzin nastrojowej lektury z elementami horroru.

 

Zły król

 

Niemało trzeba sił, by zadawać cios za ciosem i nigdy nie poddawać się znużeniu. O tak, to pierwsza i najważniejsza lekcja: musisz być silna. Gdy wyszło na jaw, że w żyłach Dęba płynie królewska krew, na Jude spoczęło brzemię odpowiedzialności za to, żeby jej braciszek po prostu dożył dnia, w którym będzie mógł przywdziać na swoje skronie koronę.*

 

Osobliwy dom pani Peregrine

 

Wywołująca dreszcz emocji i grozy opowieść o domu sierot na tajemniczej wyspie, zamieszkiwanym niegdyś przez równie tajemnicze dzieci. Szesnastoletni Jakub, którego dziadek był jednym z nich, przyjeżdża na wyspę, żeby za wszelką cenę odkryć przeszłość dziwnego, zniszczonego domu i jego małych mieszkańców. *

 

Gorzka czekolada i inne opowiadania o ważnych sprawach

 

Zbiór opowiadań dla dzieci w wieku 11–15 lat – o tym, co w życiu najważniejsze: o przyjaźni, szacunku, sprawiedliwości, odwadze, wolności, ale też optymizmie, życzliwości, pokojowym nastawieniu do świata… Autorami piętnastu opowiadań (o każdej z piętnastu wartości) są laureaci Konkursu Literackiego im. Astrid Lindgren, organizowanego przez Fundację ABC XXI Cała Polska czyta dzieciom.

 

Srebrne oczy. Five Nights at Freddy’s. Tom 1

 

Dziesięć lat temu w pizzerii Freddy Fazbear’s Pizza w miasteczku Hurricane miały miejsce okrutne morderstwa. Siedemnastoletnia dziś Charlie od tamtego czasu usiłowała zapomnieć o tym, co się wydarzyło; bezskutecznie, bo to jej ojciec był właścicielem lokalu i twórcą czterech animatronów – olbrzymich pluszowych maskotek, ulubieńców dzieci. W dziesiątą rocznicę tragedii Charlie spotyka się z przyjaciółmi, pragnąc uczcić pamięć zmarłego wtedy kolegi.

 

Marvel. Superbohaterki. 65 kobiet, które zmieniły losy wszechświata

 

Poznaj niezwykłe kobiece postacie z Uniwersum Marvela – Kapitan Marvel, Squirrel Girl, She-Hulk, Thor, Black Widow i wiele, wiele innych. Autorka Lorraine Cink przygląda się wyjątkowym i inspirującym historiom kobiet, które ukazują ich odwagę i prawdziwe znaczenie siły. Dziewczyny obdarzone potężnymi mocami uczą nie tylko tego, jak można komuś porządnie przywalić, ale także (a raczej przede wszystkim) tego, jak się rozwijać, odnaleźć pasję i stać się swoją własną bohaterką.*

 

Złodziej pioruna. Percy Jackson i bogowie olimpijscy. Tom 1

 

Co by było, gdyby olimpijscy bogowie żyli w XXI wieku? Co by było, gdyby nadal zakochiwali się w śmiertelnikach i śmiertelniczkach i mieli z nimi dzieci, z których mogliby wyrosnąć wielcy herosi – jak Tezeusz, Jazon czy Herakles? Jak to jest – być takim dzieckiem? To właśnie przydarzyło się dwunastoletniemu Percy’emu Jacksonowi, który zaraz po tym, jak dowiedział się prawdy, wyruszył w niezwykle niebezpieczną misję.*

 

Stranger Things. Mroczne umysły

 

Tajemnicze laboratorium. Szalony naukowiec. Tajna rządowa operacja. Jeżeli sądzisz, że wiesz już wszystko o pochodzeniu Jedenastki i jej nadnaturalnych mocy, przygotuj się na niemałe zaskoczenie, bo ta książka wywróci wszystko na Drugą Stronę! Powieściowy prequel serialu opowiada wstrząsającą historię matki Nastki. Książka jest pierwszą powieścią towarzyszącą popularnemu serialowi Netflixa.

 

Opr. na podstawie https://kobieta.onet.pl/co-czytac-podczas-kwarantanny-ksiazki-dla-nastolatkow/cej4j18

 

Polecają panie Kasia i Bożena z biblioteki szkolnej

ZOSTAŃ W DOMU (tydzień 16 – 20 marca)

Biblioteka szkolna włącza się w akcję ZOSTAŃ W DOMU i na czas kwarantanny poleca uczniom, nauczycielom i rodzicom książki, które umilą wspólnie spędzany czas, zmuszą do refleksji lub będą świetnym sposobem na rozwinięcie umiejętności i zainteresowań.

1/15 „Mały Książę” – Antoine de Saint-Exupéry Ponadczasowa niewielka powieść francuskiego pisarza natychmiastowo i na stałe weszła do kanonu literatury światowej. Pod płaszczykiem opowieści skierowanej do dzieci, autor w warstwie symbolicznej przemyca wartości uniwersalne dotyczące dorastania, miłości, przyjaźni, bycia w świecie czy niezbywalnej odpowiedzialności za drugą istotę.

2/15 „Sto lat samotności” – Gabriel García Márquez Arcydzieło literatury iberoamerykańskiej, fundamentalna dla realizmu magicznego powieść uznana, tuż po „Don Kichocie” za najważniejszą książkę kręgu kulturowego języka hiszpańskiego. Opowiada nietypową, pełną cudowności wielopokoleniową historię rodziny Buendiów – założycieli wioski Macondo. Południowoamerykański świat Márqueza jest miejscem, w którym przenikają się wątki znane z mitologii, Biblii, baśni, jednocześnie komentując współczesne wydarzenia polityczne.

3/15 „Dziennik Anny Frank” – Anne Frank Wstrząsające wyznania oparte na fragmentach pamiętnika kilkunastoletniej dziewczynki, która wraz ze swoją żydowską rodziną musiała przez ponad dwa lata ukrywać się przed prześladowaniami ze strony nazistów. Ostatni zapisek powstał 1 sierpnia 1944 roku – na trzy dni przed aresztowaniem i wywiezieniem do obozu koncentracyjnego mieszkańców kryjówki. Książka jest przejmującym świadectwem wojny i okrucieństwa, obserwowanego z perspektywy dziecka, dopiero co wchodzącego w brutalny świat dorosłych.

4/15 „Jądro ciemności” – Joseph Conrad Chociaż od pierwszego wydania minęło przeszło sto lat, powieść Conrada wciąż jest aktualna. Problematyka kolonializmu, rasizmu, pierwotnej wrogości wobec Innego inspirowała wielu twórców (fabułę książki przeniósł w realia wojny w Wietnamie Francisc Ford Copolla w „Czasie Apokalipsy”). Kapitan małego statku Marlow płynie w górę rzeki Kongo, w poszukiwaniu Kurtza, agenta kolonii. Podczas podróży obserwuje zachowania kolonizatorów wobec rdzennej ludności.

5/15 „Mistrz i Małgorzata” – Michaił Bułhakow Opus magnum rosyjskiego pisarza, jedna z najważniejszych książek XX wieku. Wciąż pozostaje niedoczytana ze względu na mnogość symboli i liczne niedopowiedzenia. Akcja powieści rozgrywa się równolegle na dwóch płaszczyznach: historia tytułowego Mistrza, autora opowieści o Poncjuszu Piłacie, i jego miłości do Małgorzaty Nikołajewny, przeplata się z wizytą Wolanda – szatana, który wraz ze swoją świtą przybywa do Moskwy, by wyprawić bal. Całość wzbogacona jest o reminiscencje historyczno-apokryficzne dotyczące procesu Jeszui Ha-Nocri, sądzonego przez Piłata za podburzanie jerozolimskiej ludności.

6/15 „Zabójstwo Rogera Ackroyda” – Agata Christie Jedna z ważniejszych książek w dorobku brytyjskiej królowej kryminału. Chociaż napisana w 1926 roku stosuje środki charakterystyczne dla literatury postmodernistycznej, zaprasza czytelnika do gry, zaskakuje, zwodzi. Pierwszoosobowy narrator, wiejski lekarz James Sheppard, opowiada historię morderstwa swego przyjaciela Rogera Ackroyda. Jednym z bohaterów powieści jest detektyw Herkules Poirot występujący w ponad trzydziestu książkach Christie.

7/15 „Dżuma” – Albert Camus Powieść paraboliczna, która obok „Obcego” i „Upadku”, znacznie przyczyniła się do decyzji komitetu o uhonorowaniu autora literacką Nagrodą Nobla. Akcja książki rozgrywa się w pustoszonym przez epidemię Oranie w latach czterdziestych XX wieku. To jednak tylko dosłowne rozumienie utworu, który w swej warstwie metaforycznej jest znacznie bogatszy. Opowiada między innymi o obecności zła w świecie, człowieczych rozterkach i wątpliwościach, a przede wszystkim o ludziach postawionych w sytuacji granicznej, ich sposobie myślenia, podjętych decyzjach.

8/15 „Proces” – Franz Kafka Powieść surrealistyczna opublikowana pośmiertnie, wbrew woli samego autora, w 1925 roku. Jest niemalże przepowiednią, gdyż opisywana przez Kafkę absurdalna machina totalitarna, w którą wtłoczony został Józef K., kojarzyć się może z późniejszymi systemami totalitarnymi. Główny bohater utworu zostaje aresztowany, oskarżony i skazany za czyn, którego nie popełnił. Narracja utworu jest mieszaniną absurdu, charakterystycznego dla surrealizmu i oniryzmu, gdyż świat przedstawiony nosi znamiona koszmaru.

9/15 „Umiłowana” – Toni Morrison Najbardziej uznana powieść amerykańskiej pisarki opowiadająca o losach dziewiętnastowiecznej afroamerykańskiej niewolnicy, która zamordowała swoją córkę, by ta nie podzieliła losu matki i nie została niewolnicą. Sethe, główna bohaterka utworu, żyje w domu nawiedzanym przez ducha swej córeczki. Całość inspirowana jest historią niewolnicy Margaret Garner, która chciała zabić siebie i dzieci, tuż po ucieczce z plantacji swego pana. W 1993 roku Toni Morrison została uhonorowana literacką Nagrodą Nobla za „przedstawienie najważniejszych problemów amerykańskiej rzeczywistości”.

10/15 „Jeden dzień Iwana Denisowicza” – Aleksander Sołżenicyn Mniej znane niż „Archipelag GUŁag”, lecz przejmujące i niezwykle realistyczne opowiadanie rosyjskiego pisarza. Książka opisuje jeden dzień z życia więźnia sowieckiego łagru, Iwana Denisowicza Szuchowa. Debiutancki utwór Sołżenicyna zawiera w sobie wątki autobiograficzne, jest świadectwem codziennego okrucieństwa strażników i bezwzględnych, nieludzkich warunków panujących w obozie.

11/15 „Sklepy cynamonowe”/ „Sanatorium pod Klepsydrą” – Bruno Schulz Oba cykle utworów są niezwykle impresyjną, precyzyjnie skonstruowaną kroniką życia małomiasteczkowych Żydów. Schulz z właściwą dla siebie manierą godzi rzeczywistość ze snem, łączy język metafory z codzienną mową. Głównym bohaterem opowiadań jest Ojciec – kupiec, eksperymentator, marzyciel, opisywany i poznawany jednak z perspektywy narratora, którym jest młody chłopiec. Jak słusznie zauważył Czesław Miłosz: „Wszystkie jego opowieści są powiązane osobą narratora, który jest nieco fantasmagorycznym ja autora”.

12/15 „Doktor Żywago” – Borys Pasternak Książka opowiadająca losy lekarza Jurija Żywagi jest przede wszystkim podróżą po Rosji, jej najodleglejszych rubieżach, po jej dwudziestowiecznej historii, począwszy od rewolucji październikowej aż do lat trzydziestych. Ponadto jest także podróżą do wnętrza człowieka, niezgodą na jego unifikacje, obroną indywidualności i autonomiczności jednostki w starciu z siłą rewolucji, a także historią miłości, która potrafi przezwyciężyć niemalże wszystko, co stanie jej na drodze.

13/15 „Zabić drozda” – Harper Lee Napisana prostym językiem, lecz poruszająca niezwykle ważne problemy powieść amerykańskiej pisarki została opublikowana w 1960 roku. Opowiada historię młodego Murzyna, który zostaje oskarżony o gwałt na białej dziewczynie. Ojciec dwójki bohaterów, adwokat Atticus Finch, decyduje się na obronę Afroamerykanina, czym sprowadza na siebie oraz rodzinę falę nienawiści i pogardy mieszkańców Maycomb. Książka doskonale, bo z wielu perspektyw, opisuje problem rasizmu, obecnego w Stanach Zjednoczonych w czasach wielkiego kryzysu.

14/15 „Makbet” – William Shakespeare Chyba najbardziej współczesny dramat w dorobku angielskiego dramaturga doczekał się licznych ekranizacji i adaptacji teatralnych. Poruszany tam problem władzy, sprzeniewierzenia zasad moralnych, gotowość do zbrodni w imię jej osiągnięcia nadal jest aktualny. Makbetowi, tanowi Kawdoru, po jednej z bitew trzy wiedźmy wróżą przejęcie korony Szkocji. Ten, by dopomóc przepowiedni, za namową żony decyduje się na morderstwo króla Dunkana goszczącego w zamku głównego bohatera.

15/15 „Folwark zwierzęcy” – George Orwell Z pozoru niewinna historia o życiu zwierząt na folwarku, przy głębszej lekturze okazuje się satyrą na rewolucję rosyjską. Zwierzęta, po płomiennej przemowie knura Majora, postanawiają uwolnić się spod jarzma człowieka i przejąć władzę nad folwarkiem. Jednak szybko rewolucja zjada własny ogon. Orwell, mówiąc o utworze, przyznaje, że „chciałem wyrazić w nim myśl, iż ów szczególny rodzaj rewolucji (gwałtowna rewolucja oparta na konspiracji, z motorem napędowym w postaci nieświadomie żądnych władzy osób) może doprowadzić jedynie do zmiany władców”. (EP)

Opr. na podstawie https://kultura.onet.pl/ksiazki/15-ksiazek-ktore-kazdy-powinien-przeczytac/ljjpvy4

Polecają panie Kasia i Bożena z biblioteki szkolnej