Kamienie Pamięci „Bohaterowie opozycji demokratycznej 1981-1983″

Zuzanna Paszkiewicz i Paulina Stankiewicz z klasy VIIIb uzyskały tytuł laureata w XII edycji Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego IPN – Kamienie Pamięci „Bohaterowie opozycji demokratycznej 1981-1983”. Tylko 29 szkół z całej Polski zostało zakwalifikowanych do udziału w gali finałowej w Warszawie w dniu 28 września 2021r.

Projekt realizowany w szkole przebiegał w dwóch etapach. Od lutego do końca marca poszukiwano i opracowywano materiały na temat wprowadzenia stanu wojennego, działalności opozycyjnej na terenie miejscowości Krasnopol (Suwalszczyzna) i osób związanych z walką w ramach opozycji demokratycznej. Drugi etap to zaplanowanie działań upowszechniających i upamiętniających.

Do końca kwietnia dziewczęta (zachowując w swoich działaniach zasady reżimu sanitarnego):

    • Poszukiwały w literaturze, w filmach dokumentalnych, w Internecie, w czasie zajęć w Muzeum Okręgowym w Suwałkach, podczas rozmów z mieszkańcami naszej miejscowości informacji na temat wydarzeń z lat 1981-1983.
    • Zorganizowały 4 marca 2021r. wyjazd do Muzeum Okręgowego w Suwałkach w celu poszukiwania informacji, spotkania z przewodnikiem, który przygotował uczniom materiały dotyczące stanu wojennego na Suwalszczyźnie i osób zaangażowanych w działalność antykomunistyczną.
    • Nawiązały kontakt z panem Tadeuszem Skupskim, który brał czynny udział w walce z władzą PRL w ramach NSZZ Rolników Indywidualnych „Solidarność”, a w czasie stanu wojennego został internowany.
    • Za pomocą szkolnej strony internetowej i Facebooka zwróciły się do społeczności lokalnej o udostępnienie przedmiotów, elementów życia codziennego, zdjęć, drobiazgów lub rzeczy ważnych z lat tuż przed i chwilę po stanie wojennym (np. świadectwo szkolne, fotografia, dokument wydany w tym czasie, gazeta itp.). Było to jednocześnie upowszechnienie działań szkoły wśród społeczności lokalnej podczas realizacji projektu. W ten sposób udało się zgromadzić pokaźny zasób eksponatów (kroniki szkolne, banknoty, reprinty wydawnictw, książki, fotografie).
    • Z części zgromadzonych materiałów wykonano obszerną gazetkę informacyjną, która została przedstawiona całej społeczności szkolnej, w szczególności: klasie VIII w czasie zdalnego nauczania, przy realizacji tematów dotyczących wprowadzenia w Polsce stanu wojennego (materiały zostaną wprowadzone na stałe do realizacji podstawy programowej) oraz klasie III jako uwieńczenie zajęć czytelniczych w oparciu o książkę „Mam gen wolności”. Inspiracją do opracowania gazetki były zdjęcia z okresu stanu wojennego .
    • Opracowały ankietę na temat wspomnień dotyczących czasu stanu wojennego, która została upowszechniona wśród osób, które w latach 1981-1983 były już pełnoletnie i posłużyła uczniom klasy VIII do przeprowadzenia własnych badań.
    • Odnalazła miejsca (nazwy ulic, rond itp.), gdzie upamiętniono osoby lub organizacje zaangażowane w walkę w ramach opozycji demokratycznej w Augustowie i Suwałkach.

W porozumieniu z Dyrekcją szkoły podjęto decyzję, iż formą trwałego upamiętnienia osoby pana Tadeusza Skupskiego i wydarzeń w których uczestniczył, będzie uzyskanie do biblioteki szkolnej książek, czasopism, folderów itp. na temat historii Polski w okresie stanu wojennego. W związku z tym wysłano listy z prośbą o wsparcie podjętych działań do takich instytucji jak: Fundacja „Niepodległa”, Narodowe Centrum Kultury, Kancelaria Senatu, Fundacja „Instytut Lecha Wałęsy”, Kancelaria Sejmu, Kancelaria Prezydenta RP,  IPN Oddział w Białymstoku . Dzięki temu biblioteka szkolna wzbogaciła się o wartościowe pozycje, w których znajdzie się również adnotacja na temat projektu „Kamienie Pamięci”.

Gratuluję i serdecznie dziękuję za współpracę

Katarzyna Niemkiewicz-Koneszko

 

Poprzedni

Następny