Szkoła Podstawowa

im. Jana Pawła II w Krasnopolu

Wojska Polskiego 63

16-503 Krasnopol

Dziennik Elektroniczny

Biuletyn Informacji Publicznej

Dziennik Elektroniczny

Wolontariat

Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka

10.12.2020 r.

20 listopada to Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka. Natomiast 10 grudnia to Dzień Praw Człowieka i Dzień Ochrony Praw Dziecka. Pomiędzy tymi dniami Klub Szkół UNICEF, w którego skład wchodzą uczennice klasy VIII, chce zwrócić szczególną uwagę na problem przestrzegania prawa wobec dzieci, zwłaszcza w regionach zagrożonych wojną, klęskami głodu czy katastrofami ekologicznymi. Rocznica uchwalenia Konwencji o prawach dziecka, dokumentu który w 1989 roku przyjęła Organizacja Narodów Zjednoczonych, to radosny dzień, ale z poważnym przesłaniem. To wspaniała okazja, aby przypomnieć wszystkim, czym są prawa dziecka i że obowiązkiem nas wszystkich jest ich respektowanie. Poza tradycyjną gazetką informacyjną wzbogaconą o prace plastyczne na temat Jemenu, zorganizowaliśmy też sprzedaż ozdób bożonarodzeniowych wraz z folderem informacyjnym, a za zebrane fundusze wsparliśmy finansowo akcje: „Pomoc dla Jemenu” (Pomoc dla Jemenu | UNICEF Polska – pomagamy dzieciom) i „Prezent bez pudła” (Prezenty bez Pudła | UNICEF Polska – pomagamy dzieciom), w ramach której zakupiliśmy: zestaw do walki z chorobami, szczepionki przeciw odrze i pakiet XXL do walki z niedożywieniem. Sytuacja epidemiczna w kraju i na świecie, a także wyzwania wynikające z procesu edukacji zdalnej, uniemożliwiają zorganizowanie uroczystych obchodów rocznicy uchwalenia Konwencji o prawach dziecka. Serdecznie zachęcamy do aktywności on-line wszystkich uczniów a nawet ich rodziców, którzy lubią sprawdzać swoją wiedzę, gdyż UNICEF Polska przygotował quiz „Sprawdź co wiesz o prawach dziecka” (https://forms.gle/Yih4N67TfY1RspMq9) i krótki film „Wspólna podróż po Jemenie” (https://youtu.be/OCu5Z_8RdKM).

W szczególny sposób Klub chciałby podziękować Pani Dyrektor za zaufanie i możliwość zorganizowania akcji z zachowaniem reżimu sanitarnego oraz dzieciom i ich wychowawczyniom z oddziałów przedszkolnych, uczniom i wychowawczyniom klas 0 – III, którzy jako jedyni obecni w szkole nie zawiedli i aktywnie wsparli działalność charytatywną na rzecz UNICEF.

Z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia życzymy zdrowia, pogody ducha i radości w codziennym życiu. Wszystkim Uczniom, Nauczycielom i Pracownikom szkoły dedykujemy wiersz autorstwa jednej z klubowiczek.

Nadchodzą już święta, czas poświęcany rodzinie,

ale niektórzy będą sami w tę Wigilię.

Dzieci i dorośli którzy mają o wiele mniej szczęścia,

nie każdy może świętować podczas wigilijnego przyjęcia.

Dlatego wszystkie prezenty się docenia

i składa się bliskim miłe życzenia.

Aby zapewnić, że będą mieć piękne wspomnienia.

Niech wasza choinka jasno świeci

i może nawet spadający śnieg uraduje dzieci.

Oby to był czas spokoju, radości

pełen wzajemnej troski i miłości

oraz nasycony ciepłymi chwilami skoro święta są przecież tylko raz w roku –

więc trzeba wchłonąć to święto niebiańskiego uroku.

Niech spełnią się wszystkie wasze marzenia w Nowym Roku!

Zespół Klubu Szkół UNICEF

Światowy Dzień Zwierząt

1.10.2020 r.

Światowy Dzień Zwierząt jest obchodzony corocznie 4 października, w dzień Świętego Franciszka z Asyżu, patrona zwierząt, ekologów i ekologii. Święto to zostało ustanowione w 1931 r. na konwencji ekologicznej we Florencji i rozpoczyna Światowy Tydzień Zwierząt trwający do 10 października.

Głównym celem obchodów Światowego Dnia Zwierząt jest zwrócenie uwagi na problemy zagrożonych wyginięciem gatunków zwierząt i zachęcenie do wspierania ich ochrony. W ciągu ostatnich 150 lat tempo wymierania ptaków i ssaków zwiększyło się aż czterokrotnie. Utrata naturalnych siedlisk, emisja zanieczyszczeń i nielegalny handel zagrożonymi gatunkami to podstawowe zagrożenia jakie napotykają na co dzień zwierzęta.

W Polsce po raz pierwszy Światowy Dzień Zwierząt został zorganizowany w 1993 r. Podczas obchodów organizatorzy zwracają uwagę społeczeństwu na los bezdomnych zwierząt, znęcanie się nad zwierzętami, warunki bytowe w schroniskach, sterylizację bezdomnych zwierząt oraz nielegalne hodowle psów szkolonych do walk.

źródło: https://www.gdos.gov.pl/swiatowy-dzien-zwierzat

W naszej szkole w dniach 5-9 października 2020 r. odbywa się zbiórka karmy, koców, zabawek, legowisk itp. Wszystko, co może być wykorzystane do opieki nad zwierzętami, zostanie przekazane na rzecz jednego z podmiotów:

  • Fundacja „Zwierzęta Niczyje” w Suwałkach,
  • Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami oddział w Suwałkach,
  • Schronisko „Cyganowo” w Sejnach.

Zbiórka prowadzona jest w sali 19 (II piętro) pod hasłem „Nie kupuj lizaka, uratuj zwierzaka”.

Klub Przyjaciół Zwierząt w Krasnopolu

Niżej nasi najmłodsi wolontariusze z klasy II B 🙂 

WOW przeniesione

Klub Szkół UNICEF działający w naszej szkole w oparciu o uczniów z klasy VIII: Martynę, Mieszka, Gabrysię, Marysię, Jakuba, Nicol, Martę, Magdę i Karolinę wraz z opiekunem p. K. Niemkiewicz-Koneszko mając na uwadze trudną sytuację związaną z koronawirusem i kwarantanną, pragnie poinformować, że kiermasz wielkanocny w ramach V edycji Wielkiego Obdarowywania Wielkanocnego zostaje przeniesiony na inny termin. Choć przygotowywaliśmy się do tej cyklicznej imprezy poprzez wykonanie dekoracji świątecznych, wybór ciast, deserów czy napojów to wiemy, że teraz są ważniejsze sprawy i dlatego dostosowujemy się do zaistniałych warunków. Zachęcamy jednocześnie do odwiedzania stron  www.unicef.pl  i  www.unicef-koronawirus.pl, gdzie można znaleźć wiele przydatnych informacji na temat zasad, których należy przestrzegać w tym trudnym czasie.

A z okazji zbliżających się Świąt Wielkiej Nocy, życzymy mądrej dbałości o zdrowie, radości ze wspólnie spędzanych chwil i przyłączamy się do apelu ZOSTAŃCIE W DOMU.

Katarzyna Niemkiewicz-Koneszko

Bądź dobry, jak chleb...

Wolontariat w naszej szkole funkcjonuje w dwóch płaszczyznach: dotyczy akcji charytatywnych na rzecz ludzi oraz zwierząt.
W skład nauczycielskiego zespołu koordynującego prace wchodzą: Katarzyna Niemkiewicz-Koneszko, Mirosław Żukowski oraz Beata Sosnowska.
Masz pomysł, jak i komu pomóc – zgłaszaj śmiało.

Klub Szkół UNICEF

Struktura szkoły

Oddział Przedszkolny

Hala sportowa i stadion szkolny

Patron

Dokumenty

Kontakt i sekretariat